24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

ÖĞRENCİ ANDINI KİM YAZDI?

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

 

ÖĞRETMEN ANDI

 

ÖĞRETMEN MARŞI

 

ATATÜRK'ÜN ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İLE İLGİLİ SÖZLERİ

 

EĞİTİM - ÖĞRETİM VE ÖĞRETMEN ÜZERİNE ÖZLÜ SÖZLER

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLE İLGİLİ MARŞLAR VE ŞARKILAR

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLE İLGİLİ ŞİİRLER                   3

 

 

CANIM ÖĞRETMENLERİM

Gazi'de başladı eğitimim,

Sıdıka Bulut' tu öğretmenim.

Temelimizi o attı,

Benim canım öğretmenim.

 

Şimdi beşinci sınıftayım,

Öğretmenim Mehmet İren

Misak-ı Milli' de çok mutluyum,

Bilgilerle sarılıyım...

 

Bugün öğretmenler günü,

Çağdaş ve uygarlık yolunda,

Bilgi ve ilim yolunda,

Bütün öğretmenlerimin öğretmenler gününü kutlarım.

 

                      Gülcan AYYILDIZ

                                   

İnsan, dünyaya geldiğinde, daha bebek iken gözlerini açar açmaz çevresindekilerini hissetmeye çalışır. Yemeği, içmeyi, emeklemeyi, yürümeyi, koşmayı ve konuşmayı öğrenir. Kendisini ve çevreyi algılamaya çalışır. Tüm bunlara karşın yine de yardıma muhtaçtır.

   İnsanın yaşamdaki ilk yardımcıları anne, baba, abla, ağabey, nine ve dedesidir. Büyüyüp gelişen çocuk bilgilenme sürecine girer. Bu nedenle aile içi eğitim ve öğretim yetersiz kalır. Çocuğun bu döneminde ihtiyaç duyduğu bilgileri, ancak okulda öğretmen klavuzluğuda sistemli bir eğitimle olacağı ve yönlendirileceği somut olarak ortaya çıkmıştır.Okulun ve öğretmenin devreye girmesiyle ailenin de bu konuda sorunu çözülür.

   Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi; eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir.
Eğitim sorunlarını çözen uluslar; kültür, sanat, bilim, teknoloji, sosyo-ekonomik alanında da kalkınmış ve ilerlemiştir. Eğitime gereken önem ve ilgiyi göstermeyen uluslar, başka ulusların kölesi olmaya mahkumdurlar. Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir.

   Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir. Öğretmenler gününün amacı öğretmenin toplumdaki yeri ve rolü önemi ve değeri nedir, sorunlarını belirlemek ve öğretmeni olması gerekli yüce oruna oturtmaktır. Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte, Öğretmenler Günü, bu fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

   Öğretmenlerimize duyduğumuz saygı, sevgi ve şükranlarımızı dile getirmek için bu günü fırsat bilmeli ve bu duygularla, onların ellerini öpmeliyiz. Okulu bitirip hayata atıldığımız zaman, bizi bu günlere hazırlayan öğretmenlerimizi hatırlamak, ziyaret etmek ya da bir telefon, kart veya mektupla hatırlarını sormak onlar için en büyük ve en değerli armağan olacaktır.

 

ÖĞRENCİ ANDINI KİM YAZDI?

ÖĞRETMENLER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ

 

ÖĞRETMEN ANDI

 

ÖĞRETMEN MARŞI

 

ATATÜRK'ÜN ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İLE İLGİLİ SÖZLERİ

 

EĞİTİM - ÖĞRETİM VE ÖĞRETMEN ÜZERİNE ÖZLÜ SÖZLER

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLE İLGİLİ MARŞLAR VE ŞARKILAR

 

ÖĞRETMENLER GÜNÜ İLE İLGİLİ ŞİİRLER                   3

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !