ALTINI ISLATAN ÇOCUKLARA NASIL DAVRANMALI?

Birçok anne ve babanın en büyük sorun ve korkusudur. Çocuğunun gece altını ıslatması ve size gelip anne ben yatarken… Diye devam eden cümleleridir. Ancak bu durum birçok ailede gözlenebiliyor ve çok sık rastlanan bir problemdir. Kısaca gece altını ıslatma, uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlayabiliriz. Çocukların gece altını ıslatması aslında o kadar da can sıkıcı bir sorun değildir. Aksine kolayca üstesinden gelinecek bir sorundur. Çünkü bu olay sadece sizde değil birçok ailede vardır.

Çocuğun Altını Islatması ve Nedenleri

Çocuklarda alt ıslatmanın birçok nedeni olabilir. Asıl önemli olan bu sorunun hangi yaştan sonra problem oluşturduğudur. Normal olarak çocuk üç yaşına kadar altını ıslatabilir. Bu durumun kontrolü beş yaşına kadar sağlanmış olması gerekir. Üç yaşından sonra gündüz altını ıslatma kontrol altına, beş yaşında ise gece altını ıslatma kontrol altına alınmalıdır. Eğer hala beş yaşından sonra geceleri altını ıslatma sorunu yaşıyorsa bir problem var demektir. Genelde erkek çocukları kız çocuklarından daha çok altını ıslatma sorunu yaşar. Bir genelleme yapıldığında üç yaşındaki çocuklar %40 oranında, beş yaşındaki çocuklar %20 oranında, altı yaşında çocuklar %10 oranında alt ıslatma sorunu yaşarlar. Alt ıslatmanın farklı nedenleri varken ilk önemli nedenler ve alt ıslatmanın sebepleri şunlardır:

Çocuğun Altını Islatmasının Nedenleri

İlk olarak kalıtsal nedenler önemli rol oynar, daha sonra ise ailede böyle benzer bir durumun olması riski arttırır.

Çocuğun ateşli hastalıklar geçirmesi ve böbrek ve ya idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlığının olması,

Bir diğer önemli nedende, çocuğun sinir sisteminin normale göre daha yavaş gelişmesi,

Bu sorunda anne ve babanın da bazen rolü vardır. Çünkü çocuğa tuvalet eğitimini geç yaşta vermesi altını ıslatmasında büyük rol oynar. Ebeveynlerin çocuğa tuvalet eğitimini erken yaşta vermesi gerekir.

Bazense derin uyku en sık rastlanılan sebeplerden birisidir. Çocuk derin uyku esnasında idrara sıkıştığının farkına varamaz. Bu yüzden altını ıslatma sorunu yaşar.

Ailede sürekli kavga edilmesi, geçimsizlik, anne ve babanın boşanması ve aile içi şiddet de bu sorunun çıkmasında başrollerdedir. Çünkü çocuk psikolojik olarak etkileneceğinden bazen bilinçli olarak bunu yapabilir.

Gece altını ıslatan çocuklarda herhangi bir şekilde davranış bozukluğu veya zekâ geriliği gibi bir problemin olması bu durumu tetikler.

Çocuğa verilen tuvalet eğitiminin nasıl verildiği de önemlidir. Çünkü çocuğa bağırılarak, sert ve baskıcı bir biçimde çocuk korkutularak verilen eğitim başarısızlık gösterir.

Çocuğa karşı gösterilen ilgi ve sevginin az olması ya da çocuğa sevgi gösterilmemesi.

Yeni bir kardeşin olması ve çocuklar arsında eşit sevgi gösterilmemesi nedeniyle oluşan kıskançlık alt ıslatma nedeni olabilir. Çocuk dikkat çekmek amacıylada yapmış olabilir.

Bazense altını ıslatan çocukların şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi rahatsızlığı olduğu bilinir.

Çocuğun alıştığı bir çevreden ayrılmak taşınmak çocuğun altını ıslatma nedenlerinden olabilir.

Altını Islatan Çocuğa Ne yapılmalı ve çocuğa nasıl yaklaşılmalıdır?

· İlk olarak her zamanki gibi sabırlı ve sakin olmakta fayda vardır.

 

· Daha sonra bu durumun nedeni araştırılmalı ve durumun fizyolojik mi yoksa psikolojik mi olduğu bulunmalı ona göre hareket edilmelidir.

· Sorunun böbrek veya idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını doktora giderek anlamalısınız. Eğer sorun öyleyse yapılacak muayeneler sonucu belli bir zaman sonra düzelecektir.

· Çocuğunuzla karşılıklı konuşun. Bu durum sizin kadar çocuğunuz için de can sıkıcı bir durumdur. Çocuğunuzla iş birliği yapmalısınız. Çünkü bu sorunu beraber aşacaksınız.

· Kesinlikle çocuğunuzda olan bu davranışı küçümseyerek alay etmeyin çocukla. Altını ıslatan çocuğa kızmak ya da onu suçlamak oldukça yanlıştır. Ona sert davranmayın ve diğer yaşıtlarıyla karşılaştırma yapmayın. Unutmayın ki her çocuk farklıdır.

· Çocukla iletişim kurmak, güzel ilişkiler kurmak ona güven verir. Bu sorunu aşacağına inanır.

· Çocuğunuzu gece 2–3 saatte bir uykudan kaldırıp tuvalete çıkarmalısınız. Ancak gece tuvalete götürmeden önce iyice uyanmasını sağlamalısınız.

· Çocuğun kuru kalktığı günler onu ödüllendirmek başarıya ulaştırır. Her zaman ceza vermekten kaçının.

· Çocuğu mümkün olduğu kadar şiddetten, aile içi çatışmalardan ve tartışmalardan uzak tutmakta fayda vardır.

· Her zaman için sevgi ve sabır her şeyin ilacıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !